sobota, 20 stycznia 2024

Dwór Jankowskich w Regułach

 



Majątek Reguły


 



Reguły to wieś położona w środkowej części doliny rzeki Utraty. Początków Reguł oraz Pęcic należy szukać na przełomie XIII i XIV w. Wieś została nadana rycerzom z rodu Ciołków. Prawdopodobnie w poł. XIV w. była to własność wojewody Mazowieckiego Andrzeja Ciołka, właściciela Ostrołęki, Powsina, Raszyna i Służewa. W okresie od XV do XX w. funkcjonowały cztery majątki o wspólnej nazwie Reguły. Reguły Stare lub Wielkie (Major) wł. Ciołków, Reguły-Kuchy w 1 poł. XVI w. wł. był Marcin Kuchowicz, był tam również folwark. Reguły-Malichy wł. szlachecka rodu Łada. W 2 poł. XVI w. należały do Jana Falko Regulskiego. W XIX w. był tutaj folwark. Reguły-Zalesie wł. szlachecka Ciołków. Z 1491 r. pochodzi zapis o właścicielu Andrzeju Zaleśnym. Osada ta funkcjonowała do końca XVIII w.

Od 1609 r. majątek Reguły należał do Andrzeja Chądzyńskiego, kasztelana wiskiego i starosty jezierskiego. Wśród licznych właścicieli wymienionych osad do końca XVIII w. były rodziny Falk-Regulskich h. Falk i Rawicz oraz krewniacy Regulskich o przydomku Ziay, Wnuk, Szarnkan, Puszcz, Kos, Klucznik i Chłot. W XVIII w. część majątku dziedziczył Józef Wielądek. W 1797r. stały się własnością Feliksa Górskiego, chorążego z. warszawskiej. W XIX w. własność przeszła do rodziny Marylskich. Zapewne w tym czasie ok. 1870 r. wybudowano parterowy, murowany dwór (dzisiaj przy ul. Wiejskiej) dla Jana Pawła Łuszczewskiego, właściciela dóbr Pęcice. W 1909 roku Reguły-Kuchy należały do Alfonsa Jankowskiego. W okresie międzywojennym i aż do końca właścicielem Reguł-Kuch był Ludwik Trylski. W końcu lat dwudziestych jego majątek liczył 176 hektarów. Ludwik Trylski, aresztowany 13 marca 1945 roku, zmarł w czasie wywózki w głąb ZSRR w zimie 1945 roku. Był on ostatnim właścicielem Majątku w Regułach odkupionego od Jankowskich w 1919 r. Dzisiaj po dawnym majątku pozostał park oraz dwór. Projektantem parku był znany projektant – Franciszek Szanior (projektował m. in. park Ujazdowski i Skaryszewski)
Najbardziej znanym produktem dóbr Reguły było butelkowane, najwyższej klasy mleko.
Niestety, tak jak większość majątków szlacheckich, również Reguły po 1946 r. zostały rozparcelowane i zamienione w Zakład Doświadczalny (z siedzibą przy dworze) i placówkę naukową.








Rodzina Jankowskich, właścicieli majątku Reguły-Kuchy

Alfons Adam Jankowski (1843 Pleszew +1914 Komadzyń), z zawodu buchalter, zakupił majątek wraz z dworem Reguły-Kuchy w 1901 r. Majątek był w posiadaniu rodziny do 1909 r. Na podstawie pamiętników jego córki Marii 1v. Jałowieckiej, potwierdza, że rodzina zakupiła majątek w 1901 r. i posiadała go do 1909 r. później majątek przeszedł w ręce współwłaścicieli? Żoną Alfonsa Jankowskiego była Teodora Erner (ślub 1870 r. Warszawa), z nich czworo córek i syn Teodor (1874 +1944 Warszawa) inżynier chemik.

Rodzina Jankowskich pochodziła z Pleszewa, po Michale i Mariannie z Krzyżanowskich, ich syn Adam (*1806 Pleszew) ożenił się w 1832 r. w Pleszewie z Karoliną Martą Kleiner (*1806 Pleszew +1878 Pleszew) c. Ernsta Gottlieba Kleiner, pastora ewangelickiego. Z nich czworo synów: 
  1. Julian wł. nieruchomości w Warszawie, z żony Marii Niepanicz miał syna inżyniera Alfonsa Ludwika (*1867 Warszawa +1905 Warszawa) i przemysłowca Stanisława (*1974 W-wa)
  2. Felicjan wł. Rudy Malenickiej i producent wódek, z żony Karoliny Joly de Fleury syn Alfred, Edward Henryk, chemik z Warszawy, Władysław, przemysłowiec oraz córka Helena 1v. Froelich, wł. majątku Ruda Malenicka; Felicjan był udziałowcem Sznejdera; właścicielem maj. Pawłowice/trasa W-wa-Dęblin w r. 1888; Współwłaścicielem Rudy wraz z Leopoldem Jankowskim;
  3. Alfons Adam, buchalter z Warszawy (zobacz powyżej);
  4. Roman, handlowiec, wł. fabryki powozów oraz córka Ewelina. Z tej rodziny po Romanie pochodzi znany adwokat i założyciel skautingu Marian Daniel Czesław Jankowski a po nim syn Stanisław Michał, ps. Agaton, architekt i sławny cichociemny oraz drugi syn Andrzej Jacek, wł. majątku Puczniew w łódzkim;



























 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz